Jak działa gramofon?

Popularne urządzenie do odtwarzania muzyki, zwane gramofonem, już sto lat temu podbiło serca melomanów na całym świecie. Ludzie cenią gramofony głównie ze względu na niepowtarzalną, wyjątkową jakość dźwięku oraz kulturę słuchania, czyli możliwość uczestniczenia w muzycznym spektaklu, jaki przygotowują artyści muzycy oraz projektanci okładek płyt winylowych.

Każde odtworzenie poszczególnych płyt daje ogromną satysfakcję i jest świetną metodą na udany relaks i zabawę. Niewiele osób wie jednak, na czym polega proces odtwarzania muzyki za pośrednictwem gramofonu i jak to się dzieje, że możemy rozkoszować się tą niebanalną jakością dźwięku.

Trochę fizyki na początek

Prototypem gramofonu był fonograf, czyli urządzenie do zapisu dźwięku, wynalezione przez Thomasa Alvę Edisona w latach 70-tych XIX wieku. W fonografie proces zapisu odbywał się za pomocą diamentowej igły, która żłobiła wgłębienie na folii z cyny. Ten rodzaj zapisu był popularny do końca lat 20-tych XX wieku, a później wyparła go technika oparta na elektryczności.

Najprościej rzecz ujmując, muzyka z gramofonu powstaje wtedy, kiedy igła przesuwa się po wyżłobionym fabrycznie rowku płyty. Skąd jednak bierze się tu dźwięk? Odpowiedź na to pytanie może zdziwić – chodzi tu o ciśnienie oraz zachodzące w nim zmiany, jakie tworzą się podczas wędrówki igły po powierzchni płyty.

Gramofony niejedno mają imię

Na stronie https://dogramofonu.pl/pl/c/Gramofony/65 możesz zobaczyć, jak przebiegała ewolucja gramofonów, które dzielą się na trzy podstawowe rodzaje, czyli manualne, półautomatyczne i automatyczne, w zależności od mechanizmu.

Sprzęt manualny, jak sama nazwa wskazuje, był popularny szczególnie przed wojną, jednak obecnie coraz częściej wraca do łask, przede wszystkim ze względu na unikatową jakość dźwięku. Działanie nowoczesnych gramofonów opiera się na wbudowanych, automatycznych systemach, są one bardzo proste w obsłudze, a słuchacz nie musi nawet samodzielnie regulować ramienia, by cieszyć się odbiorem ulubionej muzyki.

You may also like...