Face Recognition – pomocne narzędzie, czy groźna technologia?

Coraz częściej mówi się o tym, że współczesna ludzkość żyje w erze tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, zwanej też rewolucją cyfrową. Opiera się ona na analizowaniu niewyobrażalnie dużej ilości danych przez sztuczną inteligencję.

Nie zmieniło się jednak jedno. Każda technologia z początku jest czymś rzadko spotykanym, by później stać się powszechnie dostępną. Tak było chociażby z kasynami online na żywo. Dawniej było ono dostępne tylko dla nie licznych, dziś wystarczy przejść na https://polskiekasyno.bet/, by przebierać w tego typu ofertach.

Tak też dzieje się w przypadku Face Recognition. Jeszcze kilkanaście lat temu taka idea była domeną fantastyki naukowej. Parę lam temu zaczęto ją upowszechniać. Dziś praktycznie każdy człowiek ma z nią do czynienia, choć często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jak Face Recognition ułatwia życie?

Face Recognition rozpoznaje ludzkie twarze po rozstawie oczu, długości nosa, kształtu uszu oraz szeregu innych cech. Jest przy tym niewyobrażalnie dokładna. Face Recoginiton działa na bazie algorytmów i sieci neutronowych.

Z tej technologii można czerpać szereg profitów. Miejski monitoring wyposażony w Face Recognition jest w stanie skutecznie identyfikować przestępców. Ta technologia znajduje też zastosowanie w bankowości i umożliwia logowanie się do swojego konta online bez konieczności wpisywania hasła.

Tak naprawdę potencjał Face Recognition jest wręcz nielimitowany. Korzystać z tej nowinki chcą np. marketingowcy, by jeszcze bardziej personalizować przekaz reklamowy. Z kolei medycy mogą z pomocą Face Recognition wykrywać groźne choroby.

Jaką cenę płaci się za nowoczesne technologie?

Wszystko ma swoją cenę. Cena w erze rewolucji cyfrowej coraz rzadziej jest jednak liczona w pieniądzach. Przykładowo za dostęp do social mediów nie płaci się ani jednego grosza. Cenę jest tu jednak poświęcony czas i konieczność oglądania materiałów reklamowych.

Z kolei w przypadku Face Recogniton ceną jest prywatność. Nie ma wątpliwości, że ta technologia poza szeregiem korzyści przynosi też szereg ryzyk rodem z powieści Orwella. Dzięki niej inwigilacja obywateli staje się jeszcze prostsza. Trzeba też pamiętać, że Face Recognition wciąż nie jest całkowicie niezawodną technologią.

 

Artykuł sponsorowany.

You may also like...